עיצוב טוב – סימן טוב

ככל שמתרבה כמות המידע והפרסומות, אנחנו נהיים יותר ויותר סקפטים עבור ההצעות השיווקיות המוצעות לנו מכל עבר. מה הסימן שהמוצר או השירות אותו אנו רוכשים אמין? התשובה מפתיעה...

עומס והצפת השוק בסוגים שונים של מוצרים, כמו כן בסוגים שונים של יצרנים, מותגים, יבואנים – לאותו סוג מוצר, שם אותנו במצב בו אנחנו לא תמיד יודעים מה לבחור. במקרה הרע, זה יכול לגרום לנו לדחות את הבחירה הקשה כ”כ, שיושבת על שיקול דעת בנושאים שאנחנו לא מכירים ושאנחנו עלולים לגלות את ההשלכות שלה רק בעתיד, ובתקוה שיהיו רק השלכות טובות. זה עלול לגרום אפילו לאובססיה של אובדן היכולת לקבל החלטות, עם שלל בעיות כמו רווקות מאוחרת או חוסר יכולת להחליט על התחום בו אני רוצה להתמקצע.

פה אנחנו הממתגים נכנסים מחדש בעובי הקורה לנסות להביע את הייחודיות של המוצר או השירות אותו אנו משווקים. המשימה שלנו היא להעביר את תמצית עיקר המסרים של המותג לקהל היעד הייחודי שלו. דבר זה אומר להתחשב בהמון גורמים כמו: אפיון אסוציאטיבי של קהל היעד, המתחרים של המותג, השפה הגנרית של תחום העניין של המותג וכמו כן ובעיקר – בצורה הויזואלית של העברת המסר.

לכל ערך שאותו אנחנו רוצים להעביר יש כמה אופנים ויזואלים להיות מוצג, תלוי בפרמטרים לעיל. לדוגמא, אם נתבונן בחברות הטלפון (של הדור הקודם אמנם), היו 3 ששלטו בשוק: פלאפון, סלקום ואורנג’. שלושתן היו שונות בעיקר בצבעוניות שלהן ונוכל ללמוד מכך על המסר המרכזי שלהם ולמי הם בעיקר פונים. פלאפון הלכה על צבעוניות כחולה כדי לפנות לבעלי עסקים. היא גם מיתגה את עצמה כקודמת לכולם בתחום הטכנולוגי, מה שהצבע הכחול משדר, בנוסף לצורניות האבסטרקטית-מודרנית עגלגלה שהם אימצו. סלקום התאפיינו בצבעוניות סגולה, צבע שמשדר עומק (סגוליות) ופונה יותר לקהל הצעיר, קהל עם תוכן חיים יותר רגשי. הפרסומות שלהם תמיד היו על נושאים מרגשים הנוגעים ללב של כולם. אורנג’ התאפיינה בצבעוניות כתומה ופנתה בעיקר למשפחות, שירות טכני (המאפיין של הצורה הריבועית) למקום חמים כמו הבית.

חברות הסלולר הפופלריות של הדור הקודם פנו לקהלי יעד שונים בעיקר באמצעות צבעוניות שונה

נוכל ללמוד מכאן דבר חשוב – בעזרת ניתוח עיצובי, נתינת הדעת על העיצוב שנבחר ע”י המותג, נוכל להבין את המסר שהועבר אלינו – הצרכנים ש”לא מבינים כלום”. נוכל לתרגם את השפה הויזואלית למסרים ובעזרתם לראות האם הם תואמים את הצרכים והרצונות שלנו, האם הם שייכים אלינו.

אבל בשביל זה לא היה צריך לכתוב פוסט, כי בלאו הכי העיצוב מדבר אל העולם הרגשי של האדם, לא אל הפן המתבונן, אלא אל התת מודע, כך שהמסרים עוברים אלינו גם אם נרצה וגם אם לא, ומעלים אצלינו רגשות לפי האסוציאציה שהויזואל יוצר בנו. עיקר המסר פה הוא יותר מזה – איך נדע יותר טוב שהמוצר או השירות באמת אמין – כמו שהוא מציג את עצמו?

התשובה שלי היא פשוטה – לפי איכות העיצוב. ככל שהעיצוב הוא יותר איכותי, קרי הוא אסטתי, בנוי כהלכה, מיושר כמו שצריך ונעשה בצורה יצירתית ומקורית בלי לנסות לחקות כיווני אסטרטגיה נדושים, סימן הדבר למוצר או שירות שהבעלים שלו מאמינים בו, ולכן הוא יותר נאמן.

מוצר שהבעלים שלו לא מאמינים בו כ”כ, או שלא מאמינים בו מספיק, הם לא ישקיעו את המאמצים הרבים ואת מיטב המוחות ושיקול הדעת בנראות החיצונית שלו. ויותר מזה – הם גם יזלזלו בתחום של הנראות החיצונית. וזה נכון בכל תחום, לא רק בתחום השיווקי.

הנראות החיצונית היא המידה בה האדם מעריך דבר מסוים. מאותה סיבה שחתן יתלבש הכי יפה שהוא יכול יותר מכל אירוע אחר בחייו, או שבשביל שמחה משפחתית אדם ירצה להשקיע על נראות טובה, וכן כמו שכמתנה יתן איש לאישתו את העגילים הכי יפות בעיניו (או בעיניה, דיר באלק לא קלעת לטעם שלה!), כך אדם שמעריך משהו, ירצה שהוא יראה טוב, במיוחד שיש לזה השלכות מאוד חמורות בתחום המכירות (שלצורך זה נקדיש פוסט אחר).

בואו נעיף אתכם

קדימה

מילאו פרטים ונחזור אליכם בהקדם, או צרו איתנו קשר ישירות במייל או בווטסאפ